Genc mucitler muzun dna'sini cikardilar

Arı Okulları öğrencileri, bilim projelerini bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ''Bilim Şenliği''nde sergilediler.

Şenlikte, Lise ve Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 32 fen bilimleri, 7 matematik, 4 tarih, 3 coğrafya, 8 felsefe ve 6 edebiyat olmak üzere toplam 60 proje sergilendi.

Okulun Fen Bilimleri Zümre Başkanı Nilgün Melkuç, öğrencilerin rehber öğretmenler eşliğinde hazırladıkları projelerle yaratıcılıklarını arttırma fırsatını yakaladıklarını ve bu yolla bilimi yalnız öğrenmediklerini, aynı anda ürettiklerini de ifade etti.

Projelerin hazırlanmasında üniversitelerin de desteğini aldıklarını anlatan Melkuç, projelerin Çankaya Üniversitesi ve ODTÜ'lü akademisyenler tarafından değerlendirileceğini belirtti. Melkuç, şenliğe katılan projelerden bazılarının da TÜBİTAK'ın proje yarışmasına katılacağını bildirdi.

Genç mucitlerin icatları

Fen Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi tarafından tasarlanan ve şu an sadece düzlük arazide hareket edebilen "4 Ayaklı Metal Algılayıcı Robot", metalle karşılaştığında ses ve ışık olarak tepki verebiliyor. Robot TÜBİTAK'ın proje yarışmasına katılacak.

Bir çanağın üzerine bir kenarı 2 santimetre olan yüzlerce kare ayna yerleştirilerek oluşturulmuş "Güneş Mangalı" isimli proje, fosil yakıtlara alternatif bir enerji kaynağı olmayı hedefliyor. Aynalardan yansıyan güneş enerjisini odakta toplayan projede, yiyeceklerin pişmesi için gerekli 81 dereceye ulaşılmış. Öğrenciler, mangalda istenilen her şeyin pişebileceğini belirtiyor.

Hacettepe Üniversitesi DNA Bankası Laboratuvarı görevlilerinin yardımıyla DNA İzolasyonu ve DNA Bankası projelerini oluşturan öğrenciler ise insan DNA'sının yanı sıra muzun da DNA'sını çıkarmayı başardılar.

Felsefe dalında yarışan "TV Şiddeti Özendiriyor mu?" isimli projede ise öğrenciler, 9 yaşında 95, 13 yaşında 68 öğrenci arasında anket uyguladılar. Ankete katılanların yüzde 57'sinin kendilerine ait televizyonu bulunduğunu tespit eden öğrenciler, bazı kız çocuklarının "Selena", bazı erkek çocukların da "Gaffur" ve "Burhan" gibi karakterlerin yerinde olmak istediklerini ortaya koydular.

"Türkiye'de Deprem" isimli projeleriyle şenliğe katılan öğrenciler ise binaların temellerine yeni bir mühendislik tasarımı sunuyor. Buna göre, temellere kat sayılarına göre yerleştirecek yapay küre düzenekleri, binayı sarsıntı anında denge konumuna getirecek.

"Manyetik Alanın Bitki Üzerine Etkisi" konulu projede ise mıknatıs gibi manyetik alanların yakınında bulunan bitkilerin daha hızlı büyüdüğünü ortaya koyan öğrenciler, tarımda hızlı üretim için kullanılan kimyasalların yerine mıknatısların kullanılmasını öneriyorlar.
(CnnTürk)

Sony Playstation Store hacklendi

Sony, Playstation mağazasındaki bazı kişisel hesaplara üçüncü kişilerin eriştiğini tespit etti.
Sony%20Playstation%20Store%20hacklendi
Sony, bazı kullanıcılarının şifresinin kırılmış olabileceğini düşünüyor. Sony'den yapılan açıklama ise şöyle: "Playstation Network kullanıcılarının şifresinin üçüncü kişilerce değiştirilmiş olması maalesef ihtimal dahilinde. Ancak neyse ki Playstation Network hesabıyla kredi kartı bilgileri tam olarak görüntülenemiyor. O nedenle bu hacklenmenin kullanıcılara şifre kaybından daha fazla zararı olmayacak."

Sony, bu olaydan sonra sistem güvenliğini en üst düzeye yükselttiğini duyurdu. Sony, bunun yanında bu saldırılardan etkilenmiş olan kullanıcılara ulaşmaya çalışıyor. PS Store hesabınız varsa ve şifrenizle giremiyorsanız, siz de mağdurlar arasındasınız demektir.

MacBook Air sadece iki dakikada hacklendi

Apple'ın notebook gözdesi MacBook Air yapılan bir yarışmada iki dakikada hacklendi...
MacBook%20Air%20sadece%20iki%20dakikada%20hacklendi
MacBook Air: Şık ve … çabucak hack'lenebiliyor.
CanSecWest IT-güvenlik konferansında organizatörler bir laptopu hack'lemeyi başarana 10.000 Dolar
para ödülü vaat ettiler. Kazanan kişi Apple'ın MacBook Air'ini hacklemek için sadece iki dakikaya ihtiyaç duydu.

Amaç ise sabit diskteki bir verinin içeriğini okumaktı. Fakat yarışmanın ilk gününde kimse laptopa girmeyi başaramadı, zira erişim sadece ağ üzerinden sağlanabiliyordu. Sonraki gün ise organizatörler MacBook Air'in web siteleri ve e-maillerle saldırıya uğradığına şahit oldular.

Charlie Miller ismindeki kazanan, bir kullanıcıyı kendi hazırladığı web sitesine düşürerek Safari'de şu an için keşfedilmemiş bir açığı kullanarak kontrolü eline geçirebildi. Son olarak Miller, bu yöntemi başkaları ile paylaşmaması için bir anlaşmaya imza attı. Öncelikle üreticinin bu güvenlik açığını kapatması için uyarılması gerekiyordu.

Cep Telefonu Kanser nedeni

Tıp alanında çok sayıda ödül sahibi İngiliz beyin cerrahı Prof. Vini Khurana, cep telefonlarının sigaradan da asbestten de daha zararlı olduğunu ve kansere yol açtığını öne sürdü.

Cep telefonu üreticilerine seslenen Khurana, cep telefonlarındaki radyasyon oranının mutlaka düşürülmesi gerektiğini savundu.
Halka da "cep telefonlarınızı mümkün olduğu kadar az kullanın, mecbur olmadıkça kullanmayın" çağrısında bulunan Prof. Vini Khurana, hükümetin de acil önlemler alması ve cep telefonu üreticilerinin radyasyon seviyesini düşürmesini sağlaması gerektiğini ifade etti.
Khurana’nın araştırmasının sonuçları, cep telefonlarının sağlığa muhtemel zararları konusunda bugüne kadar yapılmış en olumsuz tahmin olarak kabul edilirken, Khurana’nın araştırmasının sonucunda hazırladığı
makale IoS adlı sağlık dergisinde yayımlandı.
Khurana, 10 yıl boyunca cep telefonu kullananların beyin kanserine yakalanma oranlarının iki kat arttığını öne sürdüğü araştırmasında, beyin kanserlerinin gelişmesinin de 10 yıl kadar süre aldığını belirtti.
Bilimsel araştırmalar alanında 16 yılda 14 ödül alan ve 40’a yakın makalesi bulunan Prof. Khurana’nın, araştırması sırasında cep telefonlarının etkileri konusunda bugüne kadar yapılmış 100’den fazla araştırmanın sonuçlarını da yeniden değerlendirdiği bildirildi.
Cep telefonlarının beyin tümörlerine yol açtığının gelecek 10 yıl içinde kesinlikle kanıtlanmasını beklediğini de belirten Khurana, hemen önlem alınmazsa gelecek 10 yılda beyin tümörü vakalarında büyük artış görülebileceğini ifade etti.

ekmek yapma makinesi tarifleri

 1. bu makinayla ekmek yapılan evler mis gibi ekmek kokar, ancak bi süre sonra baygınlık verir bu koku, makine balkona filan taşınır. ayrıca bu aletlerle cevizli, hedeli hödölü ekmekler de yapılır ve gayet hoş olur.
  (reshiningfor, 27.01.2004 19:35)
 2. icinde iki tane karistiricisi bulunan ve ekmek pisirme kabi yatay vaziyette olan ekmek makineleri cok daha kullanisli ve sorunsuzdur.
  (papatya, 27.01.2004 19:43 ~ 19:44)
 3. çok güzel bir icat olduğu tecrübeyle sabittir. ev kullanımı için birkaç marka söz konusu olmakla birlikte sinbonunki diğerlerine göre oldukça ucuzdur. keyfinize göre ekmek yapmak konusunda biçilmiş kaftan. yapabileceğiniz ekmek çeşidi tecrübeniz ve bilginizle sınırlı. ayrıca bir de programlama özelliği var ki, geceden gerekli ayarlamayı yapıp sabah kalkınca sıcacık, yumuşacık ekmek yiyebilmek çok hoş olmakta.

  (bkz: alternatif kahvalti spesyalleri)
  (bkz: kahvalti etmek)
  (bkz: kahvalti gibi kahvalti)
  (bkz: mukellef bir kahvalti)

  http://www.sinbo.com.tr/...p=ekmek%20yapma%20makinesi
  (karakancalos, 26.02.2005 12:45 ~ 01.05.2006 12:06)
 4. türkiye sartlarinda sinbo, severin ve art markaları mevcuttu. sinbonun tek karıştırıcı ve çift karıştırıcılı olmak üzere iki değişik modeli vardir. son derece pratik olarak muhtesem lezzette ekmekler pişirir. birazcik uzun sürer o ayrı. sinbolar doğubank'ta 3. katta, diğerleri 1. katta bulunabilir.
  (siee, 28.03.2005 12:11)
 5. her yeni elektronik cihaz gibi fahis fiyatlarla piyasaya giren, ilerleyen günlerde insanoglunun önemsemeyecegi fiyatlarda satilmaya baslanan teknolojinin son nimetlerinden bir tanesi.
  (seker kiz candy, 28.03.2005 12:44 ~ 16.04.2005 16:03)
  #7189900 !?
 6. önce hepimizin önüne yüzlerce çeşit ürün koydular. basimiz döndü bunlara baktikca. vay anasina dedik ne kadar gelismislik ne kadar refah düzeyi bu. sormadan, sorgulamadan attik gördügümüz her yeni ürünü attik market sepetimize. sonra bize dediler ki o yediklerinizin hepsi genetigi degistirilmis organizmalar. zehir yiyorsunuz farkinda olmadan. ne ekmeginiz ekmek ne suyunuz su. bebeklerimiz sakat dogar oldu, artik eceliyle ölmüyordu dedelerimiz. sonra dediler ki gelin size dogali vaadediyoruz simdi de. hem de gözünüze soktugumuz o sahte ürünlerin 5 kati fiyata. ekmeklerinize kanserojen katki maddesi koyuyorlar aman haa. gelin bu makineyi alin da kendiniz evde yapin ekmeginizi... biz de kosup bu sefer dogali vaadeden ürünleri almaya basladik. yine ceplerini doldurduk vahsi tüccarlarin.
  bu mu gelismislik, bu mu teknoloji? ekmegimizi evde yapmak zorunda kalmak mi? hiç birseye güvenememek mi?
  almiyorum kardesim senin olsun teknolojin de gelismisligin de. ben basimi alip gidiyorum dagin basina.
  (melissaki, 28.03.2005 12:45 ~ 12:46)
 7. kilo aldırma makinesi... "bugün ekmeğini neli istersin tatlım" makinesi... at içine malzemeyi, ister cevizli, ister üzümlü, ister zeytinli, hatta patlıcanlı ekmek bile yap... evin içi mis gibi ekmek koksun... akşamları kapıya poşet asma, para bırakma derdine son... işten dönerken markete uğrayıp 2 ekmek almaya son...

  aylar sonra gelen edit: üşenme makinesi, hadi şimdi de sen pişir makinesi...
  (qfwfq, 29.08.2005 21:48 ~ 26.06.2006 15:34)
 8. içine un, tuz, su ve maya koyarak sıcak ekmeği yemek istediğiniz saati programladığınız bir makinadır, kendisi karar, yoğurur, mayalar ve pişirir. eğer şehrin dışında bakkal ve fırınlardan uzak yerlerde yaşıyorsanız sahip olunması elzemdir. aynı zamanda çok güzel pizza hamuru da hazırlamaktadır.
  (oric, 31.10.2005 14:33)
 9. evde her çeşit ekmek üretmeyi son derece kolaylaştıran süper alettir... ekmek dışında çok güzel kekler, reçeller, pizza hamuru gibi şeylerde hazırlar... içinden gayet mililitrelik ölçüler verilen tarifler çıkar... yaratıcı insanlar bu tariflere pek aldırmadan her çeşit ekmek ve keki bu makinede üretebilirler... gayet yağsız, çavdar, kepek, buğday, mısır hangi çeşit undan isteniyorsa, içine istenen her tür gıda maddesi koyularak mis gibi kokan, tertemiz ekmekler yapılır... ekmek pişirme süresi 3 saat 50 dakkadır ama istenilen vakte ayarlanıp, içine malzemeler konulup, sabah kalkar kalkmaz ya da eve gelir gelmez sıcak ekmek bulmak kolaydır... yaş maya yerine kuru maya kullanılması tarafımdan tavsiye edilir... ekmekleriniz kuru mayayla yeterince kabarmıyorsa çok az kabartma tozu kullanabilirsiniz veya eğer ingiltereye giden gelen tanıdıklarınız varsa, ingilterede her yerde satılan fast yeast adıyla bulunabilecek taşıması da fiyatı da gayet uygun olan kuru mayalardan getirterek kabarık süper lezzetli ekmekler yaratabilirsiniz...
  (tatei matinyeri, 31.10.2005 14:49)
 10. ev ortaminda cesitli ekmekler yapmaya yarayan arac.
  (saddle, 27.12.2005 00:01)
 11. sinbo marka olanını defalarca kullandıgım ve memnun kaldıgım makine. guzel bir ekmek için, basit ama garantili bir tarif soyle:

  - 3 olcu beyaz un (kendi olcu kabı ile)
  - 1 olcu tam bugday unu
  - 1 olcu sut
  - 1 olcu sıcak su
  - 1 cay kasıgı seker
  - 1,5 cay kasıgı tuz
  - 1,5 cay kasıgı kuru maya

  kabın icine once sıvılar, uzerine seker, tuz, un ve en uste de maya konacak. bir numaralı programa ayarlanacak ve uc saat sabredilecek. sıcacık bir ekmek ve mis gibi kokan bir ev, odulunuz olacak.
  (lacivert, 25.01.2006 23:24)
 12. birinci elden ekmek yiyebileceginiz yegane alet.
  (threedee, 25.01.2006 23:32)
 13. yemek yapmaya meraklı ve zevk alan eş ve sevgililer için kesinlikle en ideal sevgililer günü hediyelerinden birisi gibi gözükmekte, hatta bir erkek olarak beni bile cezbetti evde ekmek yapabilme fikri, hatta böyle bir makineyle poğaça -boyutları biraz büyük olabilir- yapmak da mümkün olabilir.
  (koca tembel, 25.01.2006 23:34)
 14. auger marka olanını ilk kez dün denediğim ve çok memnun kaldığım hede. süper bir olay, herbişeyi içine koy fişi tak sana ekmek yapsın. helal olsun.
  (farawaysoclose, 20.05.2006 12:02)
 15. piyasaya sürüleli yıllar geçmesine rağmen hala fahiş fiyatlara satılan makine çeşidi..
  (386 dx, 20.05.2006 12:25)
 16. var bunlardan:
  (bkz: ekmekçim)
  (bkz: ekmaker)
  (kays el mecnun, 31.07.2006 22:04)
 17. bir ekmeği yapmasının 3 saat sürmesi dışında gayet başarılı aletlerdir bunlar. sevilesidir. o tatsız tuzsuz kepekli ekmeği, çavdar ekmeğini bile yenilebilir yapmaktadır.
  (schlingel, 01.08.2006 00:22)
 18. gecen ay bizim eve de bir tane alinan fakat her seferinde hamuru hazirlanip icine konup alet bozuk oldugu icin firinda binlerce ekmek pisirmemize neden olan dolayisiyla bir sure sonra onsuz da ekmek yapabilicegimizi ogrenip geri verdigimiz alet
  (evilangel, 07.08.2006 23:50)
 19. en sarsak kadini bile, aile fotografi icinde musfik gosterebilen alettir, bir yandan da kadinin kirsal dan gelen suni cagriya kulak verdigi andir.

  basit mekanizmasi, alet isler el ovunur felsefesine dayanir. ozellikle, ilk cocugu 1-2 yasinda olan ve dunyadaki en buyuk ve gizli hazinesi kocasi olan kadinlar, durmadan bu makinayi anlatir. "ayy dun sutlu ekmek yaptim, esim de pek begendi, oglum denyo can ile yegenim dingil su yemege doyamadi", "wallahi onu, bunu, sunu bi de deveyi koydum, develi ekmek yaptim, horguc deyip geciyoruz meger integral cavdar ununa ne kadar yakisiyormus".

  insan biran, sanki ekmek yillardir evde pisirilmiyormus hissiyatina kapilip, anneannesinin yaptigi bazlamayi, gozlemeyi unutup, hadiseye mucizevi bir tandansla yaklasabilir. lakin, hadi bakalim, ekmegi yapan bu makina manti da yapabilmekte midir?
  (gumush, 08.08.2006 00:05)
 20. (bkz: ekmek yapma makinesi yapma makinesi)
  (vennus, 08.08.2006 00:08)
 21. bu makinalar olmadan önce de evinde ekmek yapma alışkanlığı olan biri olarak söyleyebilirim ki, pek çok açıdan büyük kolaylıklar sunan aletlerdir. yalnız fırında ateş taşında pişmediği ve ortamının küçüklüğü dolayısıyla nem oranı değişik olduğu için tam taşfırın ekmeği gibi olmaz. gel gör ki, mis gibi doygun ekmek falan yapılır. zeytinli, soğanlı, tahıllı. ayrıca basit kekler pizza hamurları yapar. 5 dakikada malzemeleri koyup tuşuna basınca istenilen saatte ürün hazır olur, çıkartırken aşırı kızgınlıktan dolayı yanmamak gereklidir (özel eldiven vs) bir tel ya da çizgi çizgi olan tahta raflarda bekletilmesi gerekli oluyor. buna kızgınlık süresi deniyor. zira yeni çıkan ekmek çok sıcak olduğu için içinde bulunan nem onu ıslak bişey yapabiliyor.
  (rofw, 08.08.2006 00:19)
 22. bulunamazsa, pasta yapma makinesinin yerine gelebileceği makine.
  (zolegor, 17.02.2007 21:22)
 23. "breville" de iyi bir markadır. 2-4 saat arasında kitapcığında verilen tariflerle çeşitli ev yapımı ekmekler yanı sıra, makarna, erişte, pizza hamuru, kekler, çörekler ve reçel de yapılabilmektedir.
  (li q eur, 17.02.2007 22:21)
 24. en fazla on, bilemedin on bes yil sonra herkesin evine girecek bir aygit olacak bu sanirim. elbette, bir takim kurnazlar cikar ve bu aleti herkesin evine sokacak sekilde bir olaya girisir. cep telefonu gibi, uydu anteni gibi zengini, fakiri, gerekeni gerekmeyeni alir bunu evine, boku cikar.

  "allah rizasi icin bi ekmek yapma makinesi parasi abi!.." diyen dilencilerle, "ekmek yapma makinesi aslanin agzinda diye ogut veren babacanlarla, simaran cocuguna "gak deyince su, guk deyince ekmek yapma makinesi!" diye kizan annelerle, hep birlikte halay cekecegimiz gunler yakindir
  (petekdoku, 17.02.2007 22:39)
 25. arçelik'in ekmek yapma makinelerinin kullanma kılavuzunda "hamur karıştırma kolu ekmeğin içinde kalabilir, ekmeğin içinden çıkarmayı unutmayınız" yazmaktadır. o zaman ben ne anladım bu işten ha ustanın bıyığı ha hamur karıştırma kolu.

 1. (bkz: tandır)
  (moriquendi, 17.02.2007 23:29)
 2. esse markası da dar uzun şık görünüşlüdür, bütün markaların fiyatları üç aşağı beş yukarı 120-180 arasındadır...

  istediğiniz ekmeği yapmak açısından eğlencelidir falan ama bir kere yapılan ekmek hem çok pahalıya gelir hem ekmek başına 3 saat beklersiniz.. kalorisel bazda istenmeyen katkılar da cabası...

  eğer evde, kek, börek, çörek vs. pişirenlerdenseniz alınız faydasını görünüz çünkü onları da yapıyor alet, ama kepekli unodan sonraki adım değildir yani bu...
  (yul, 18.02.2007 21:47)
 3. sinbo marka olanının içinden çıkan kullanım kılavuzuyla insanı gerebilir bu alet... şunu yaparsanız ekmeğiniz çöker, bunu yaparsanız kabarmaz, aman fazla malzeme koymayın pişmez vs... nitekim o kılavuza uyulduğunda pişen ekmeğin son yarım saatte çıkan kokusu, hiç bir fırın ekmeğine değişilmez.
  (sleepyhead, 04.11.2007 23:01)
 4. pişmesine son yarım saat kala evin içerisi misss gibi ekmek kokmaya başlayınca o "tapataze" ekmeğin çekiciliği ve "şokella"'yla uyumu düşüncesi bile yapacağın işi çoktan unutturdu bile. artık mutfakta ekmek yapma makinesi önünde o dıt dıt ,meali: bitti, sesini duymak için dakikalar saymayı bırakta şokellayı hazırla.

  (bkz: hanım kos kos bu seferki bambaska)
  (prodigygean, 05.12.2007 19:43)
 5. teknolojiden bu kadar korkulmasına ve nefret edilmesine anlam verememekle beraber bu aletin neler yapabildiğini de üşenmeden yazmak istiyorum:

  beyaz(normal) ekmek
  yumuşak buğday ekmeği
  kuş üzümlü ekmek
  çikolatalı ekmek
  fransız ekmek
  kepekli ekmek
  cevizli ekmek
  tatlı ekmek
  sandviç ekmek
  beyaz köy ekmeği
  kaşarlı ekmek
  zeytinli ekmek
  salçalı ekmek
  mısır ekmeği
  yoğurtlu ekmek
  sosisli ekmek
  kolesterolsüz ekmek
  mısır-hardal ekmeği
  keten tohumlu ekmek
  çavdar ekmeği
  yulaf ekmeği
  tahıl ekmeği
  tam buğday ekmeği(köy)
  çölyak ekmeği
  pizza hamuru
  kuruvasan hamuru
  reçel
  kek(her türlü)
  yayla çorbası
  şehriye çorbası
  mantar çorbası
  güveç
  pirinç pilavı
  bulgur pilavı

  bok atacağınıza takdir edin biraz da..a benim pötürcüklerim..

  edit: normal koşullarda * 40 dk da pişen keki 2 sa 50 dk da pişirerek gözümden düşmüştür şu sıralar..hayır malzemelerini de kendim çırptım karıştırdım.ne anladım bu işten..
  (agorameyhanesi, 11.01.2008 14:41 ~ 31.01.2008 23:40)
 6. bardak ölçeğine unun bastırılarak konması gereken aksi halde yetersiz un sebebi ile ortası çökmüş ekmek elde etmenize neden olan makine

Ekmek yapma makinesi ile zeytinli ve kekikli ekmek yapimi tarifi

Zeytinli_ve_kekikli_ekmek

Geçen cumartesi üniversiteden arkadaşlarımla beraber Feyza'ya kahvaltıya gittik. Benim kek yapma tekliflerim kabul görmeyince zeytinli ve kekikli ekmek yapıp götürdüm. Dün akşam da evde yapabileceğim bir tarif ararken kurabiye ve pasta stokumuzun hala bitmediğini fark edip ekmek yapmaya karar verdim. Feyza için yaptığım tarifi sevdiğim için gene aynı tarifi denedim.

Cumartesi günü yaptığım ekmekte tarifte geçen süt tozu + su karışımı yerine süt + su kullanmıştım. O gün ekmeğin ortası sanki biraz çökük olmuştu. Bu defa tarifteki malzemelerin aynısını kullandım ve tuzu biraz azalttım. Gelecek sefere su miktarını da azaltmayı düşünüyorum. (Tarif; Better Homes and Gardens sitesine ait.)


Zeytinli ve Kekikli Ekmek


Malzemeler:


Ölçüler ekmek makinesinin kap (cup), yemek kaşığı (Tbsp) ve tatlı kaşığı (tsp) ölçülerine göredir.

 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı pul biber (ben isot kullandım)
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 + 1/4 kap ılık su (bulunduğunuz yer nemli ise suyu 1 kap kullanabilirsiniz.)
 • 2 yemek kaşığı tereyağı, erimiş
 • 3 + 3/4 kap un
 • 1/4 kap süt tozu
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 + 1/2 tatlı kaşığı tuz
 • 1 + 1/4 tatlı kaşığı instant maya (ya da 2,5 tatlı kaşığı toz maya)
 • 1 kap doğranmış siyah veya biberli yeşil zeytin

Hazırlanması:

 1. Zeytinyağını ve pul biberi bir tavada karıştırıp kısık ateşte 4-5 dakika ısıtın. Isınınca kekiği ekleyip ılıtın ve erimiş tereyağını ilave edin.
 2. Süt tozunu ılık su ile karıştırın. Ekmek makinesine sırasıyla süt tozu eklediğiniz suyu, kekikli ve biberli yağ karışımını, unu, tuzu, şekeri ve mayayı ekleyin. (un, süt+yağ karışımının üzerini tamamen örtsün, tuz ve şekeri unun kenarlarına serpin, maya suya veya tuza değmesin.)
 3. Makineyi 1 numaralı (normak ekmek) ayarda 3 saatte pişecek şekilde ayarlayın. Yarım saat sonra uyarı sesi gelince zeytinleri ilave edip pişirmeye devam edin. Ekmeğiniz pişince fırın telinin üzerinde tamamen soğumasını sağlayın.

Ekmek yapma makinesi ile cilekli ekmek yapimi tarifi

Malzemeler

(1 cup=200 ml, 1 tbsp=10 gr, 1 tsp=5 gr)

2 cup taze çilek (dilimlenmiş ya da küp küp doğranmış)

3+1/8 cup un

1,5 cup toz şeker

1 tbsp (yemek kaşığı) tarçın

1 tsp (tatlı kaşığı) tuz

1 tsp karbonat (ben 1 paket Dr Oetker Karbonat döktüm çünkü tam 1 tatlı kaşığına denk gelir)

½ cup sıvıyağ

½ cup süt

2 yumurta

1 cup fındık kırığı


Yapılışı

Ekmek makinesinde yapacaklar için sıvıyağ + tuz + şeker + süt + yumurta + un + tarçın + karbonat sırasıyla koyarak, menüden Sinbo ekmek makinesinde “10. kek” programını seçerek start tuşuna basmaları yeterlidir… Ek malzeme ekleme sinyali çaldığında daha önceden üzerine hafifçe şeker serperek beklettiğiniz dilimlenmiş çilekleri ve fındık kırıkları ilave edilerek işlem tamamlanır, soğuyunca kalıptan çıkarılır, afiyet olsun…:)

Fırında pişirecek olanlar için; fırını 180 dereceye ayarlayalım ve ısıtalım… Orijinal tarifte 22x12 cm’lik iki adet kalıp yağlanıp unlanarak hazırlanmış…Çilekleri dilimleyerek bir kaba aktaralım ve üzerine biraz toz şeker serperek beklemeye alalım…Bu sırada ekmek karışımımızı hazırlayalım…Unu, tarçını, şekeri, tuz ve karbonatı geniş bir kapta karıştıralım…Sıvıyağı, sütü ve yumurtaları beraber çırpıp çileklerin üzerine döküp karıştıralım ve bunu unlu karışıma ilave edelim…Karışım iyice homojen bir hal alıncaya dek karıştıralım ve fındık kırıklarını da ekleyelim ve bu hamuru 2 kalıba bölelim…45-50 dakika, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirelim, bir bıçak ya da kürdanla pişip pişmediğini kontrol ederek fırından alalım, ılınınca kalıptan çıkaralım ve afiyetle yiyelim :)

Öneri :

Çilek ekmeğini tatlı olarak ikram edecekseniz yanı sıra dondurma veya kremşanti ile ve taze çileklerle beraber servis yaparak ikram etmenizi tavsiye ederim, sunum ve tat daha hoş olacaktır :)

Ekmek yapma makinesi ile tam bugday unlu ekmek yapimi tarifi

Malzemeler

2 cup tam buğday unu

2 cup normal beyaz un

300 ml su

1,5 tsp instant maya

2 tsp tuz

2 tbsp zeytinyağı


Yapılışı

Ekmek makinesinin kabına sırasıyla suyu, tuzu ve yağı koyalım… Daha sonra bunların üzerini örtecek biçimde tam buğday ununu ve normal unu (2’şer cup) koyalım…Son olarak en üste instant mayamızı ekleyerek makinemizin 1. programında start tuşuna basalım…3 saatin sonunda ekmeğimizi afiyetle yiyelim :)

parathas yemek yapimi hint bazlamasi tarifi

Ispanaklı-Peynirli-Patatesli Parathas (Hint Bazlaması)

Malzemeler

(Malzeme miktarları ile istediğiniz biçimde oynayabilir örneğin ıspanak ya da un miktarını arttırabilisiniz)

Hamuru için

1 bardak un (200 gr)

3/4 bardak krem peynir veya labne peyniri (150 gr)

1/2 bardak ıspanak püresi (50 gr) (haşlanmadan robotta kıyılarak elde edilecek)

1 çorba kaşığı sıvı yağ

Tatlandırmak için tuz

İçine

Haşlanmış ve ezilmiş 4-5 patates

İstenilen baharatlar


Yapılışı

Ispanağı, peyniri, tuzu ve sıvıyağı mutfakta robotuna alalım ve homojen bir karışım elde edene dek karıştıralım/kıyalım… Bu karışımın üzerine un da ekleyerek karıştırmaya devam edelim (ben bu aşamada elimde yoğurdum)…Elde ettiğimiz hamuru kapalı bir kapta 20-30 dakika dinlendirelim… Dinlendirilmiş yeşim taşı rengi :) hamurdan cevizden biraz daha büyük bezeler elde edelim ve bunları yarım cm kalınlığında yuvarlak açalım…Ortasına hazırladığımız baharatlı patates toplarından bir tane koyup çevresini ıspanaklı hamurla kaplayıp yeniden top haline getirelim (Saffron’un resimlerine bakabilirsiniz)....Yeniden beze haline getirdiğimiz hamuru patatesini dışarı çıkarmadan yeniden açalım ve teflon tavada önlü arkalı pişirelim…İstersek üzerine tere yağ sürerek sıcak sıcak servis yapalım, afiyetle yiyelim :)

Ekmek yapma makinesi ile cavdar unlu pekmezli ekmek yapimi tarifi


Malzemeler

1+ 1/8 cup ılık su
1+ 1/2 tbsp sıvıyağ
1/3 cup pekmez
3 tbsp kakao
1 1/2 tsp tuz
1 +1/2 cup beyaz un
1 cup çavdar unu
1 cup tam buğday unu
2 +1/2 tsp instant maya


Yapılışı


Ekmek makinenizin hamur kabına yoğurma bıçağını yerleştirip su+ pekmez+ tuz+ sıvıyağ+ kakao+ un+ maya sırası içerisinde malzemelerimizi koyup temel programda start tuşuna basarak ekmeğimizi pişiriyoruz...

Ekmek yapma makinesi ile cavdar ekmegi ekmek yapimi tarifi

Çavdar EkmeğiMalzemeler

2 cup çavdar unu
2 cup beyaz un
2 tsp instant maya
2 tsp tuz
1 tbsp sıvıyağ
2 cup su

Yapılışı

Ekmek makinesine malzemelerimizi su+tuz+sıvıyağ+un+maya sırasıyla koyarak temel ekmek programında (makinesi Sinbo olanlar için 1. program-3 saatlik) çalıştırıyoruz, afiyetle yiyoruz... :) not: istenirse malzeme ekleme sinyali duyulduğunda içine ceviz vb.ilave edilebilir, çok daha lezzetli bir ekmek oluyor :)

Ekmek yapma makinesi ile lavas ekmek yapimi tarifi

Malzemeler

1 tatlı kaşığı tuz
1 paket instant maya
3-3,5 su bardağı beyaz un
1 su bardağı tam buğday unu
Yaklaşık 3-3,5 çay bardağı su (300 ml)
1 çay kaşığı şeker


Yapılışı

Hamurunu ekmek makinesinde hazırlayacaklar için:

Makinenin karıştırma kabına su+tuz+şeker+un+maya sıralaması ile malzemeleri koyarak makinenin hamur yoğurma programını seçmeleri yeterlidir. Hamur hazır olduktan sonra unlanmış tezgaha alarak doğrudan açma işlemine geçilebilir.


Elde hazırlayacaklar için:

Un karışımından 1 bardak kadarını ayırıp, geri kalan un ile instant mayayı bir kapta karıştıralım. Unun ortasını açarak içine 2 çay bardağı suyu koyup içine 1 çay kaşığı şeker ve kabın kenarlarına doğruda tuzu serpiştirerek malzemelerimizi karıştırma işlemine geçelim ve homojen bir karışım elde edinceye dek hamurumuzu merkezden çevreye doğru yoğuralım ve üzerini biraz un ile örtelim. 10 dakika ılık bir yerde mayalandıralım. Geri kalan unu ve suyu da katarak elinize yapışmayan elastik bir hamur oluncaya kadar yoğuralım. 45 dakika hacmi iki katı oluncaya kadar hamuru ılık bir yerde dinlenmeye bırakalım. Dinlenen hamurun üzerine çok az un serpiştirerek (bu hamuru koparmanızı kolaylaştıracak) bundan yumurta büyüklüğünde parçalar koparalım ve bezeleri oluşturalım. Hamuru bezelerini unlanmış tezgahta top haline getirelim. Bu şekilde yarım saat dinlenmeye bırakalım. Büyük teflon bir tavayı ateşte ısıtalım. Hamur toplarını mümkün olduğunca ince açalım (bu aşamada tezgaha ve hamurun üstüne arada un serpiştirmek faydalı olacaktır), lavaşlarımızın fazla ununu silkeleyerek tavada önlü arkalı pişirelim (hafifçe kızarması gerektiğinden ateşte 1'er dakika tutmanız yeterli), pişen lavaşlarımızı afiyetle yiyelim...

Ekmek yapma makinesi ile cevizli koy ekmegi ekmek yapimi tarif

Cevizli Köy Ekmeği

Malzemeler


1 cup çavdar unu
1 cup tam buğday unu
2 cup beyaz un
1 cup ceviz (ayıklanarak iri kıyılmış)
2 tsp instant maya
2 tsp tuz
1 tbsp sıvıyağ
2 cup su

Yapılışı


Ekmek makinesine malzemelerimizi su+tuz+sıvı yağ+un+maya sırasıyla koyarak temel ekmek programında (makinesi Sinbo olanlar için 1. program-3 saatlik) çalıştıralım... Ek malzeme sinyali geldiğinde ceviz içini ilave edelim ve pişmeye bırakalım... Ekmeğimiz pişince makineden çıkarıp kabıyla beraber 10-15 dakika kadar soğumasını bekleyip kalıptan öyle çıkaralım ve ızgara teli üzerinde soğutup dilimleyelim, afiyetle yiyelim... :)

Ekmek yapma makinesi ile ekmek yapimi

EKMEK YAPMA MAKİNESİ - EKMEK NASIL YAPILIR ?

tarih: 30/12/2006 Saat: 08:23 : - Yorum Yaz

Ekmek yapma makinenizi bir güzel aldınız hevesle eve geldiniz, unların şekerlerin mayaların arasına daldınız ama bir sorun var ??

Tbsp, Tsp nedir ? Çay kaşığı ile mi yapacağım ? Kutudan CUP diye bir bardak çıktı, bu mililitre de ne? Tarifte Gr. veriyor bardak Cup gösteriyor ?

Tüm bu sorularınıza acilinden merhem olacak tarifi veriyorum hemde resimleri ile adım adım,

Makineyi ilk aldığımda kitapçığını çözmek meseleydi, deneme yanılmalarım hep 3 parmak kalınlığında ekmekten öteye gidemiyordu ama vereceğim tarif ile ( Eraycım sayende) ekmek neredeyse cama kadar yapışacak kadar kabarmaktadır.


Tarif çok basit aşağıdaki sıra ile yapınız. Bu tarif Sin.. ve Moul.... ekmek yapma makinelerinde süper çalışmaktadır , ekmek büyüklüğü abartı olmaktadır.

SADE EKMEK ( Tadından yenmiyor söyliyeyim )

1 + 1/8 cup ılık su ( su ılık olmalı ne sıcak ne soğuk ayrıca 1 cup 240 ml, 1/8 cup 30 ml etmektedir.
2 + 1/2 TBSP Zeytin yağı
2 Cup Un
2 + 1/2 TBSP Şeker
1 + 1/2 TSP Tuz
1 Cup Un
1 + 1/4 TSP Maya

Makineye sepeti yerleştirdikten sonra 750 Gr. Ekmek , Kıtır seviye 2 yapınız, benim makinemde 6 nolu programı seçiyorum yaklaşık 3 saat de pişiriyor.

eğer isterseniz 15 dk sonra makine ötmeye başladığında bir avuç fındığı dövüp atabilirsiniz Allah sizi inandırsın kek diye oturup yiyebilirsiniz, yada kekik ve ayıklanmış siyah zeytin atın parmaklarınıza dikkat edin...

Resimler aşağıda artık bu anlatımdan sonrada ekmek yapamayan olursa makineyi iade etmesini tavsiye ederim :)


Aşağıda ekmek Yapma Makinesi içinden çıkan bardak da 1 CUP veya 240 ml nin standart bir bardakla karşılaştırılması, 1 Cup ve 240 ml bıçak ile işaret ettim.Aşağıdaki resimde küçük olan TSP, büyük olan kaşık TBSP dir.1 Cup ( yada 240 ml ) ılık su yu kabın içine boşaltalım.

Ardından 1/8 cup ( 30 ml ) suyu koyalım.


2 + 1/2 Çorba kaşığı sıvı yağ ekleyelim.


2 + 1/2 TBSP şeker i ayrı bir kap içine koyalım. TBSP nin silme dolusu 1 , ortada geçen çizgiye kadarı 1/2 dir.

Bu ayrı kaba 1 + 1/2 TSP Tuz ekleyelim.
Tüm şeker ve Tuz ayrı bir kapta toplanmış oldu..


2 Cup Unu sepete suyun üstüne döküyoruz...


3. Cup u DÖKMEDEN ÖNCE daha önce bir kaba koyduğumuz tuz ve şeker karışımını unun tepesine ekliyoruz...
Bu karışımın tepesine 1 CUP un döküyoruz, bu sayede toplamda 3 Cup un dökmüş olacağız...
En üste 1 + 1/4 TSP Instant maya ekliyoruz..


Sonra sepetimizi makinemize yerleştiriyoruz...


Programımızı seçiyoruz ( Beyaz ekmek diye de geçer ) , 750 gr ekmek diyoruz ve kıtırlama 2 yi seçiyoruz...
Bip sesinden sonra isterseniz fındık kırığı veya kekik zeytin vs ekleyebilirsiniz..

Afiyet olsun...

Edu deivid gol videosu


Edu ve Deivid kıskanır!
Edu ve Deivid kıskanır!
04 Nisan 2008 Cuma 11:48
Videosunu izleyeceğiniz golde gözlerinize inanmayacaksınız. "İşte misafirperverlik budur" dedirten gol...
İNTERNETHABER

Fenerbahçe misafirverliğiyle artık nam saldı. Konuk takımı eli boş göndermek olmaz diyerek, onlar atamazsa Fenerli oyunculardan biri kendi kalesine gönderiveriyor golü...

Bunun son örneğini de Chelsea maçında Deivid'le yaşadık. Deivid önce kendi kalesine attı golü. Sonra onlara...

Ancak öyle bir "kendi kalesine gol atma" görüntüsü var ki, bizimkiler yaya kalır...

Macaristan Liginde DVSC Teva ile Fehervar arasında oynanan maçın 86. dakikasında konuk ekip penaltı atışını kaçırdı. Ama ev sahibi takımın futbolcusu "ayıp oldu adamlara" diyerek topu kendi kalesine gerisin geri gönderdi.

İşte misafirperveklik budur!

Leverkusen mac videolari

Leverkusen fark yedi
Leverkusen fark yedi
04 Nisan 2008 Cuma 07:55
UEFA kupasında sürpriz sonuç. Galatasaray'ı eleyen Leverkusen evinde Rus Zenit'ten fark yedi.
UEFA Kupası Çeyrek Final ilk maçında, Bayer Leverkusen ile Zenit karşı karşıya geldi.

Bayer Leverkusen Almanya'da oynanan karşılaşmada deplasman temsilcisi Zenit'e 4-1 gibi farklı bir skorla yenildi.

Zenit'in baştan sona kadar üstün oynadığı karşılaşmada Rus temsilcisine farklı galibiyeti getiren golleri, Arshavin, Pogrebnyak, Anyukov, Denisov getirirken, Leverkusen'in tek golü Kielling'den geldi.

Zenit, bu galibiyetle Rusya'da oynanacak olan rövanş maçı öncesinde büyük bir avantaj yakaladı.


Karşılaşmaların rövanşları 10 Nisan Perşembe günü yapılacak ve yarı finalist 4 takım belli olacak.

Çeyrek final ilk maçlarında alınan sonuçlar şöyle:

Glasgow Rangers (İskoçya)-Sporting Club Lizbon (Portekiz) (0-0)
Bayer 04 Leverkusen (Almanya)-Zenit Saint Petersburg (Rusya) (1-4)
FC Bayern Münih (Almanya)-Getafe CF (İspanya) (1-1)
AC Fiorentina (İtalya)-PSV Eindhoven (Hollanda) (1-1)

siz kimi kandiriyorsunuz kitap dergah gumushanevi

Türkiye'yi yöneten dergah!
Türkiye'yi yöneten dergah!
04 Nisan 2008 Cuma 12:54
Bu kitap daha çıkmadan 70 bin sattı deniyor. Soner Yalçın'ın imzasını taşıyor. Gül'ün hangi dergahtan çıktığını biliyor musunuz? Ve oradan başka hangi isimlerin...
Soner Yalçın'ın 12 Nisan tarihinde çıkaracağı ''Siz Kimi Kandırıyorsunuz'' isimli kitabı daha basılmadan önsipariş ile 70 bin adet sattı.

"Efendi" kitabıyla Türk okuyucusunun gönlünde yer tutan Soner Yalçın, yeni kitabında da okuyucuyu yakın tarihin labirentlerinde dolaştıracak.

Yalçın, "Siz Kimi Kandırıyorsunuz"da 30 Mayıs 1876 askeri darbesiyle tahttan indirilen Abdülaziz'in başına gelenler ile Cumhuriyet döneminde ağır ekonomik kararlar alan hükümetlerin başına gelenler arasındaki benzerliğe dikkat çekiyor.

Kitaptan bir bölüm : Cumhurbaşkanı çıkaran dergah

“Bazen milliyetçi söylemlerde bulunan Başbakan Erdoğan ‘takiye’ mi yapmaktadır; yoksa Gümüşhanevi Dergâhı’nın kurucusu Şeyh Ziyaüddin Efendi’nin ‘Milli İslamcılık’ yolundan mı yürümektedir?...

Neden bunlar hiç tartışılmıyor?... İstanbul’daki Nakşibendi Gümüşhanevi Dergâhı özellikle son 50 yılın en ünlü/bilindik tekkelerinden biridir. Dergâh, Abdullah Gül’le ikinci kez cumhurbaşkanını çıkardı; birincisi rahmetli Turgut Özal’dı!

Tekkenin müritlerinin çoğunu siyasi hayattan tanıyorsunuz:

Necmettin Erbakan, Korkut Özal, Recai Kutan, Kemal Unakıtan, Hüsnü Doğan, Hasan Aksay, Erdem Beyazıt, Temel Karamollaoğlu, Bahri Zengin, Kahraman Emmioğlu, Yahya Oğuz, Cevat Ayhan, Prof. Cevat Akşit, Prof. Osman Çataklı, Prof. Orhan Okyay, Lütfi Doğan vb.

Listeye baktığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; son 25 yıldır –ufak kesintilere rağmen– Türkiye’yi, Gümüşhanevi Dergâhı yönetmektedir.

Kazim gol videosu

Haydi vur Kazım
Haydi vur Kazım
04 Nisan 2008 Cuma 08:55
Türkiye'yi ayağa kaldıran golün kahramanı golün hikayesini anlattı. Kazım dil bilmenin avantajını kullanmış.
Fenerbahçe'nin Chelsea'yi 2-1 mağlup ettiği maçta beraberliği sağlayan Kazım, "Gol pozisyonunda yakaladığım boşluğa inanamadım. Ofsayt taktiği için "Çıkalım" dediklerini duydum ve Türkiye'dekinin aksine Chelsea'lilerin ne dediğini anladığım için ofsayta düşmedim. Topu önüme aldım ve 'Hadi vur Kazım' dedim. Şansına kaleci ters köşeye yattı ve gol oldu" dedi.

HAYRANI OLDUĞU TERRY'DEN FORMA ALDI
Maçın ardından hayranı olduğu John Terry'den formasını istediğini kaydeden Kazım, "O formamı almakta benim kadar hevesli değildi ve formaları değiştirdik. Drogba maçtan sonra yanıma geldi ve 'Harika bir gol attın, kendinle gurur duymalısın' dedi. Bunları onlardan duymak ve her gün Zico, Roberto Carlos ve Kezman'la birlikte olabilmek benim için büyük gurur"diye konuştu.

"HERKESİN HAYALİ PREMİER
LİG" Genç oyuncu tur konusunda ise, "Ben Zico'ya ve arkadaşlarıma inanıyorum. Burada nasıl oynadıysak orada da oynayıp tur atlayacağız" ifadesini kullandı. İngiltere'de yaşadığı dönemde 2000 pound verip Chelsea maçlarına gittiğini anlatan Kazım, "Şampiyonlar Ligi'nde gol atacağımın hayallerini kurdum, ama Chelsea'ye karşı değil. Ancak bu gol inanılmaz, üstelik arkanızda 60 bin kişi sanki sahadaymış gibi destek varken" yorumunu yaptı. Bir gün Premier Ligi'ne dönebileceğini söyleyen Kazım, F.Bahçe otobüsünü göstererek, "Bu otobüsteki herkesin hayali Premier Ligi'nde oynamak" ifadesini kullandı.

Memati goruntuleri uyusturucu eroin beter oldu

Memati ölmekten beter oldu
Memati ölmekten beter oldu
04 Nisan 2008 Cuma 08:00
Memati'nin akıbeti merak konusuydu. Ölmediği geçen hafta ortaya çıktı. Ama onu bekleyen son hiç de iyi olmadı.
Öldü mü, ölecek mi diye tartışılan Memati'yi bekleyen son uyuşturucu oldu..

Reytinglerin tartışılmaz rekortmeni Kurtlar Vadisi Pusu'da haftalardır beklenen sorular yanıtını buldu.

Geçen hafta, Hakan'ın Polat Alemdar'a "Beni öldürme, seni Memati'ye götüreyim." teklifiyle sona eren Kurtlar Vadisi dizisinin bu bölümünde; Yaralı olarak ele geçirilen Hakan'ın doğru söylediği anlaşıldı.

Memati'nin izini süren ve en sonunda bulan Polat, gördüklerine inanamadı.

İskender Büyük, Memati'yi eroine alıştırarak düşünemez hale getirip sansasyonel bir eylemde kullanmayı ve suçu onun üzerine atmayı plandı. Büyük'ün bu planları bir yere kadar tuttu.

Ancak Polat, eylemin gerçekleşmesinin ardından Memati'yi silahlı kişilerin elinden kurtarabildi.

Bu arada İskender Büyük, ünlü bir gazeteciyi hedef tahtasına oturttu.

Abromovich delirdi

Abramovich skora çıldırdı
Abramovich skora çıldırdı
04 Nisan 2008 Cuma 11:57
Chelsea yenilgisi Abramovich'i küplere bindirdi. Kulübün CEO'su Kenyon'u arayan Rus milyarder fırçayı bastı.
Chelsea'nın Kadıköy'de Fenerbahçe'ye yenilmesi Abramoviç'i çıldırttı. Arkadaşlarıyla lüks yatında maçı izleyen Rus milyarderin, “Salı günü turu geçemezsek bu takımı dağıtırım” dediği öğrenildi.

Rusya'da bulunan Abramovich telefonla aradığı kulübün CEO'su Peter Kenyon'a, "Beni çok üzdünüz. Kazanacağımız maçı elimizle verdik. Bu turu geçeceksiniz, başka yolu yok" dediği öğrenildi.

GRANT'IN SON ŞANSI

“500 milyon euro harcadım. Yarı final bile garanti değil. Kupa alamadığımız için Mourinho'yu gönderdim. Gerekirse tüm takımı değiştiririm”

Abramovich, Moskova'da birçok otel, restoran ve gece kulübünü şimdiden kapatmıştı.

Otopsi video goruntu

Yüzyılın şok otopsi videosu
Yüzyılın şok otopsi videosu
04 Nisan 2008 Cuma 13:23
Yaşadığımız yüzyılın en çok konuşulan görüntüsü bu... Bir uzaylıya otopsi... Görüntülerin gerçekliği ise kafaları altüst ediyor.
İNTERNETHABER

Amerika'da yıllar önce kaydedilen bu video bir uzaylıya yapılan otopsiyi gösteriyor. Video, yüzyılın en çok tartışılan görüntüleri arasında yer alıyor. Görüntülerin gerçekçiliği ise kafaları iyice karıştırıyor.

Yıllarca NASA'dan bu görüntülere dair bir açıklama beklendi. Ancak NASA ne bu görüntüleri yalanladı, ne de uzaylı otopsisine dair bilgiler verdi.

İşte yaşadığımız yüzyılın en şok yaratan görüntüleri:


Piyasa raporu

En çarpıcı senaryo
En çarpıcı senaryo
04 Nisan 2008 Cuma 08:59
Kapatma davasının perde arkasında kim var? En ünlü üç komplo teorisyeni bakın neyi işaret etti;

İNTERNETHABER
Nur Akman


"32. Gün" programına katılan Türkiye'nin en ünlü komplo teorisyenleri Ak Parti'nin içinde bulunduğu durumu ve gelecekte neler olacağını değerlendirdi. Mahir Kaynak, Yalçın Küçük ve Erol Mütercimler'e göre yaşadığımız siyasi kriz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı tasfiye etmek için yaratıldı.

AK PARTİ'NİN MANEVİ LİDERİ GÜL OLACAK

Mahir Kaynak Ak Parti'ye açılan kapatma davasını bir operasyon olarak algıladığını söyledi ve operasyonu yürütenin de MHP olduğunun altını çizdi.

Kaynak'a göre önümüzdeki günlerde "Ak Parti kapatılacak. Erdoğan ve Gül siyasi yasaklı olacak. Erdoğan elimine olurken, Gül mağdur konumuna yükselecek. Ve artık Ak Parti'nin manevi lideri Abdullah Gül olacak"

Gül'ün manevi lider konumuna gelme sebebini ise Kaynak "küresel sermayenin önünü açması" olarak gösterdi. "Bu operasyona destek veren küresel güçler Gül'ü manevi lider yapacak" dedi.

BAŞBAKAN ALİ BABACAN OLACAK

Erol Mütercimler içinde bulunduğumuz "kavgayı" ABD'ye yeni aktör yaratma senaryosu olarak tanımladı. "Bu aktörün Recep Tayyip Erdoğan olmayacağı 22 Temmuz seçimlerinde de biliniyordu" diyen Mütercimler de MHP'nin önemli bir oyuncu olduğunu belirtti. "Recep Tayyip'e komplo kurulmuştur, bunda bir kuşku yoktur. Erdoğan Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasını istemiyordu, hemen MHP araya girdi ve iş bitti. Türban meselesine yine atladı" dedi.

TAYYİP BEY BİTMİŞTİR

Mütercimler'e göre "şu anda Ali Babacan'ın başbakanlığı için her şey hazırlanıyor. Abdullah Gül Cumhurbaşkanı, Babacan başbakan olacak. Ve başkanlık sistemi kurulacak."

"Ben 'açılır ama kapatılır. Gül'e, Erdoğan'a ve Bülent Arınç'a siyasi yasak gelir' demiştim zamanında" diye sözlerine başlayan Yalçın Küçük çok kesin bir dille konuştu: Tayyip Bey bitmiştir. Bağımsız olur gibi düşünceler yersizdir. Zaten Tayyip Bey Türkiye'de bekçilik bile yapamaz. Sağlığı müsait değil. Yaşar Paşa gördüklerini anlatsın"

Yalçın Küçük Abdullah Gül'ün durumuna ilişkinse "Bu davadan sonra Gül de, Erdoğan da orada kalamaz" dedi.

Aysun kayaci frikik agladi

Birand Aysun'u ağlattı
Birand Aysun'u ağlattı
04 Nisan 2008 Cuma 07:50
Kayacı gazetecilere esti gürledi. Ancak Mehmet Ali Birand'ın bir hareketi onu ağlattı. Bakın Birand Aysun'u nasıl ağlattı?

İNTERNETHABER -
Nur Akman

Aysun Kayacı'nın ağzından geçtiğimiz hafta "çobanla benim oyum niye eşit?" sözleri çıktı, Ak Parti'ye oy verenleri "ayaktakımı" olarak değerlendirdi. Tabii tüm hafta boyunca medyanın manşetinden inmedi. Hatta hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ak Parti vekilleri, Kayacı hakkında çok "sert" konuştular. Ancak onu ağlatan Mehmet Ali Birand oldu.

Kayacı "Haydi Gel Bizimle Ol" programının bu haftaki bölümünde başına gelenleri değerlendirdi. Sözlerinin gerçek manasını açıkladı. Tüm konuşması boyunca gözle görülür bir şekilde gergindi. Gözleri dolu doluydu. "Medya söylediklerimi saptırdı" dedi ve kendini şöyle savundu:

SÖZLERİME ÖZÜR DİLEYEREK BAŞLAMIŞIM

"Programı yeniden izledim. Ben geçen hafta sözlerime başlamadan önce herkesten özür dilemişim, 'Kalıp olarak söylüyorum' demişim. 'Dağdaki çobanla benim oyum eşit olamaz' demişim. Arkasından da demişim ki, 'Ben buna inanıyorum demiyorum. Ben bunu sorgulamaya başladım' demişim. Yani fikir düzeyinde konuşulabilecekken, tartışılabilecek bile demiyorum, konuşabilecekken bu hiçbir tartışmaya ve konuşmaya yol açamamışım. Her halde manken olduğum için bilmiyorum. Onun yerine 'Sen nesin ki! Sen şöyle misin? Sen bilmem nereye gittin mi ki? Sen bilmem ne misin?' diye laflar bir güzel ağzıma tıkanıp sonra da canlarının istediği gibi bunu oyuncak etmişler.

NERELERİNDEN ANLIYORLARSA ORALARINA KONUŞAYIM

Ayaktakımına gelince, sadece bir soruydu. Dedim ki, 'Siz demiyor muydunuz ayak takımının iktidara getirdiği parti diye' dedim, o da 'Hayır ben böyle bir şey söylemiyorum' dedi. Bir soru cümlesinden bana hakaret ettiler."

Aysun Kayacı medyaya öyle öfkenmişti ki burnundan soluyordu. En son lafı yine ona "sen kimsin?" diyen gazetecilere oldu. "Nerelerinden anlıyorlarsa oralarına konuşayım" dedi...

AYSUN'U BİRAND AĞLATTI

Tam bu cümlenin ardından programın konuğu çağrıldı. Tesadüfe bakın ki, o da bir gazeteciydi... Türkiye gazeteciliğin duayeni, Mehmet Ali Birand...

Elinde koca bir demet papatyayla çıkageldi Birand... Programın diğer suncuları Müjde Ar, Çiğdem Anad ve Pınar Kür'ü es geçerek Aysun'un yanına gitti. Elindeki çiçeği ona verdi. Sadece onu öptü ve "Üzülme Aysun, boşver" dedi...

Program boyunca gözyaşlarını tutmaya çalışan Aysun artık hakimiyetini kaybetti. Aysun Kayacı'yı yine bir gazeteci ağlattı...

Sinan engin kizdi

Sinan Engin kızdıracak!
Sinan Engin kızdıracak!
04 Nisan 2008 Cuma 16:10
Beşiktaş Menajeri Sinan Engin, Fenerbahçe'yi başarısından dolayı kutladı ama...

Beşiktaş Menajeri Engin, “Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nde haklı galibiyetler alsa da şans hiçbir zaman onlar kadar bizim yanımızda olmadı” dedi.

Engin, Fenerbahçe’yi Chelsea karşısında aldıkları galibiyetten dolayı kutladıklarını söylerken, “Fenerbahçe çok şanslı bir takım. Bazı çevrelerce Fenerbahçe Türkiye Süper Ligi’nin üzerinde bir takım olarak lanse edilse de rakibimizi elimizden kaçırdığımız unutulmamalı. Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nde haklı galibiyetler alsa da şans hiçbir zaman onlar kadar bizim yanımızda olmadı. Marsilya ve Porto ile oynadığımız karşılaşmalarda şans biraz yanımızda olsaydı şimdi bizde çok farklı yerlerde olurduk” dedi. s

Asker olduruldu

Soyguncular asker öldürdü
Soyguncular asker öldürdü
04 Nisan 2008 Cuma 16:32
İzmir'de kuyumcu soymak isteyen şahıslar polisten kaçarken kendilerini durdurmak isteyen jandarma erini şehit ettiler.

İzmir'in Tire ilçesinde, kuyumcuya girmeye çalışan soyguncular, kendilerini durdurmak isteyen jandarma erini, otomobille çarparak şehit etti.

Alınan bilgiye göre, Tire Gümüşpala Caddesi 14 numaralı Sinan Filiz'e ait kuyumcu mağazasının demir kepengini kesmeye çalışan kişileri gören bir vatandaş, telefonla güvenlik güçlerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekiplerini görünce, 4 kişi oldukları öğrenilen soyguncular, 35 LBL 31 plakalı otomobille kaçtı.

POLİS JANDARMADAN YARDIM İSTEDİ

Tire-İzmir kara yoluna giren otomobili takip eden polis, jandarmadan yardım istedi.

Mahmutlar Köyündeki jandarma karakolunda nöbet tutan er İbrahim Gözdaş, yola çıkarak 35 LBL 31 plakalı otomobili durdurmak istedi. Tüm ikazlara rağmen durmayan soyguncuların içinde bulunduğu otomobil, İbrahim Gözdaş'a çarptı. Jandarma er Gözdaş, olay yerinde hayatını kaybetti.

ARAÇ TERK EDİLMİŞ BULUNDU

Soyguncuların kaçtığı 35 LBL 31 plakalı otomobil, Tire'ye bağlı Işıklar Köyü yakınlarında terk edilmiş bulundu.

Kaçan soyguncuların yakalanması için bölgede operasyonlar sürdürülüyor.

Arog fragman Kamera Arkasi

A.R.O.G'un kamera arkası
A.R.O.G'un kamera arkası
04 Nisan 2008 Cuma 16:37
Film gösterime girdi mi diye soracak olursanız, cevabımız hayır... Peki bu kamera arkası da neyin nesi? Siz görün...
Cem Yılmaz'ın son filmi A.R.O.G.'un filminin kamera arkası görüntüleri yayınlandı.

Bu kamera arkası görüntüleri sinema tarihinde bir ilk oldu. Çünkü henüz film ortada yok. Sadece 3 dakikalık bir teaser (tanıtım) filmi yayınlandı. Ardından da bu 3 dakikalık görüntülerin 10 dakikalık kamera arkası basına verildi.

Ev isi ucretsiz arama

Evi ve işi aramak bedava!
Evi ve işi aramak bedava!
04 Nisan 2008 Cuma 16:51
Avea rekabette çığır açan bir adım attı. Avea aboneleri ev ve iş numaralarını ücretsiz arıyor.

Avea faturalı hat aboneleri yurt içinde nerede olurlarsa olsunlar, Türkiye’deki tüm ev ve iş numaralarını 30 dakika ücretsiz arayacak.

Avea faturalı hat aboneleri kampanyaya katılmak için ek bir ücret ödemeden ve herhangi bir işlem gerçekleştirmeden Nisan ayında tüm ev ve iş telefonları ile 30 dakikalık ücretsiz görüşme fırsatından yararlanacak.

YENİ PROJELER YAKINDA

Yeni kampanyaya ilişkin bir açıklama yapan Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Koçak, “Türk Telekom ve Avea sinerjisinin sonuçlarını görmeye başlıyoruz. Avea bu kampanya ile müşterilerine sunduğu avantajları farklı bir platforma taşıyarak, 19 milyonu aşkın ev ve iş numarasını ücretsiz aratıyor. Önümüzdeki dönemde de müşterilerimizin hayatına değer katacak ve onların yaşamlarını kolaylaştıracak yenilikçi projeler hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi

Kacak Elektrik kullanimi

Yok artık daha neler!
Yok artık daha neler!
04 Nisan 2008 Cuma 17:08
Kaçak elektirik kullananları çok duyduk. Ama bu kez öyle biri yakalandı ki okuduğunuzda şok olacaksınız...

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Zafer Erkan'ın eşi Fatma Erkan'ın kaçak elektrik kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Ankara 13'ncü Asliye ve 21'nci Asliye Ceza mahkemelerinde açılan davaya Fatma Erken ifade vermedi. Bunun üzerine mahkeme Fatma Erkan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı.

2 AYRI ARAMA KAYDI ÇIKTI

Pasaport Şube Müdürlüğü'ne pasaportunu uzatmak için gelen Fatma Erkan'ın Genel Bilgi Toplama (GBT) kayıtlarını inceleyen polis 2 arama kaydına rastladı. Bunun üzerine Erkan gözaltına alındı. Fatih Adliyesine polis nezaretinde sevk edilen Erkan nöbetçi mahkemeye ifade verdi.

KİMLİĞİNİ KAYBETMİŞ

İfadesinde kimliğini kaybettiğini bu kişilerin adına abone olarak elektrik kullandığını söyledi. Ankara'daki mahkemelere gönderilen ifadesinin ardından gıyabi tutuklama kararı kaldırılan Fatma Erken serbest bırakıldı.

Hürriyet

Hava tahminleri

Bu bahar tam tadında olacak
Bu bahar tam tadında olacak
04 Nisan 2008 Cuma 17:26
Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait hava tahmini yayınlandı. Tahmine göre bu bahar çok güzel geçecek... İşte 3 aylık tahmin...

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Nisan-Mayıs-Haziran dönemine ait mevsimsel tahmin raporu hazırladı. Bahar döneminde, ortalama sıcaklık değerleri, Akdeniz havzası ve Türkiye'de normallerin 1-2 derece üzerinde seyredecek.

3 AYLIK HAVA TAHMİNİ

Raporda, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait meteorolojik tahminlere de yer verildi.

Buna göre, Nisan-Mayıs-Haziran döneminde ortalama sıcaklık geçen yıllara oranla normallerin 1-2 derece üzerinde olacak.

YAĞIŞLI BİR BAHAR

Yağış ortalamaları ise;

Nisan ayında batı kesimlerde normal seviyesinde,
Mayıs-Haziran döneminde normallerin biraz altında gerçekleşecek.

Ancak düşük basınç ve yüksek sıcaklık sağanak yağışları da beraberinde getirecek. Türkiye'nin iç kesimlerinde şiddetli sağanak yağış ihtimali var.

Ucuz ucak bileti

THY 29 YTL'ye uçuracak
THY 29 YTL'ye uçuracak
04 Nisan 2008 Cuma 17:56
Havada rekabet hız kesmiyor. Pegasus'un bedava uçuşuna THY'den cevap geldi... THY'ye de en ekonomik uçuşu sağlıyor...

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Anadolujet ile Anadolu’da farklı bir uçuş konsepti başladığını, yolcuların THY güvencesi altında daha ekonomik seyahat etme olanağına kavuştuklarını söyledi.

Karlıtekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anadolujet ile Anadolu’da farklı bir uçuş kosepti başladı. Yolcularımız, THY güvencesi altında daha ekonomik seyahat etme olanağına kavuşacaktır. THY olarak çalışmalarımızı yürütürken üç hususu göz önüne alıyoruz. Şirketimize ticari değer katmak, ulusal taşıyıcı olarak milletimize yarar sağlamak ve havacılığı geliştirmek. Anadolujet bu yolda önemli bir adımdır."

Karlıtekin, daha önce Ankara aktarmalı uçuşların, İstanbul’a yönlendirilmesi nedeniyle THY olarak Ankara’ya borçları olduğunu belirterek, bu proje ile bir anlamda Ankara’ya olan borçlarını ödediklerini kaydetti.

Ankara’ya direk uçuşların yapılmasının içinde olduğu projeleri de anlatan Karlıtekin, "Bu projelerin hayata geçmesiyle Ankara’yı tutana aşk olsun" dedi.

ANKARA MERKEZLİ UÇUŞLAR

THY Genel Müdürü Temel Kotil de Ankara merkezli uçuşlara başlayacak Anadolujet’in proje olarak "Hayırlı bir proje" olduğunu söyledi. Anadolujet olarak 23 Nisan’dan itibaren Ankara merkezli 20 şehre her gün uçak seferi düzenleyeceklerini belirten Kotil, THY olarak şu anda 1 milyon 400 bin olan yolcu sayısını 2 milyona çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu projenin altında başka maksatların aranmaması gerektiğini söyleyen Kotil, THY olarak bu projeden de cüzi de olsa kar amaçladıklarını kaydetti.

Anadolujet ile yolculuk yapacakların THY konforuna sahip olacaklarını ifade eden Kotil, 29 YTL’den başlayan fiyatlar ile kara ulaşımı ile rekabet edeceklerini belirtti. Anadolu insanının isteğinin gerçek olduğunu söyleyen Kotil, "20 noktadan Ankara’ya, Ankara’dan 20 noktaya" sloganı ile uçağa hiç binmemiş kişilerin yöndeki taleplerinin de karşılandığına dikkat çekti. Toplantıda daha sonra, Anadolujet’e tahsis edilen Boeing 737-400 basın mensuplarına gösterildi.

NEREDEN NEREYE UÇACAĞIZ?

Bu arada 23 Nisan’da başlayacak olan Anadolujet uçuşları Ankara merkezli olmak üzere her gün; İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya, Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Erzincan, Batman, Muş, Van, Erzurum, Kars ve Trabzon’a karşılıklı olarak uçacak.

Anadolujet ile ucuz uçmak isteyen vatandaşların erken bilet almaları gerektiği belirtilirken, 29 YTL olarak belirtilen uçak bilet fiyatlarının vergi harici olduğu, vergilerle bilet fiyatlarının 54 YTL’den başladığı kaydedildi.